Ale jeśli chodzi o najpopularniejszą formę mowy ciała, czyli skrzyżowane ręce, to jak właściwie to intepretować? Czy skrzyżowane ręce oznaczają, że ktoś jest przestraszony? Zły? Odizolowany? Tak naprawdę istnieje więcej niż jeden sposób interpretacji skrzyżowanych rąk i już spieszymy z wyjaśnieniem, jak prawidłowo intepretować tę formę mowy ciała.
Jak intepretować gest skrzyżowanych ramion?
Zapoznaj się z 11 interpretacjami skrzyżowanych rąk.
Skrzyżowane ramiona mogą oznaczać gniew
Ludzie zazwyczaj krzyżują ręce w momencie, gdy usłyszą coś, co ich rozzłości, zdenerwuje lub gdy nie zgadzają się z tym, co zostało powiedziane. Skrzyżowanie rąk jest zatem podświadomym sposobem stworzenia bariery między rozmówcami.
Warto dodać, że nawet jeśli ktoś powie “ciekawe, mów dalej”, ale skrzyżuje podczas tego ręce, to taki gest sugeruje, że tak naprawdę nasz rozmówca nie zgadza się z tym, co usłyszy i nie jest skory do dalszej rozmowy na dany temat.
Oprócz skrzyżowania rąk, równie dobrze może zmarszczyć dodatkowo brwi lub całkowicie się uciszyć. Wtedy bowiem powinna nam się pojawić czerwona lampka i powinniśmy jak najszybciej zmienić temat, aby uniknąć niepotrzebnych konfliktów.
Wzmożone skupienie przez skrzyżowanie ramiona
Zwróciliście kiedyś uwagę na to, że czasem, gdy chcemy się skupić, krzyżujemy ręce w linii tułowia? Jeśli nie, zwróćcie uwagę na wszystkie sytuacje, które wymagają koncentracji i zaangażowania poznawczego, a na pewno zauważycie, że jest to dość powszechna reakcja podczas prób koncentracji.
W 2008 roku opublikowano badania w European Journal of Social Psychology i udowodniono wówczas, że krzyżowanie ramion może również pozytywnie wpłynąć na wytrwałość i wydajność podczas dyskusji.
Skrzyżowane ręce, czyli postawa obronna
W 2015 roku natomiast opublikowano badania w Motivation Science, które tłumaczą postawę skrzyżowanych rąk w grupie osób. Stwierdzono wówczas, że postawa ta związana jest z obronną orientacją społeczną. 242 uczestników chętniej broniło się niż atakowało podczas krzyżowania ramion.
Z tego względu niektórzy w obliczu groźnej sytuacji mogą wybrać właśnie tę postawę. Groźna sytuacja natomiast, to nie tylko zagrożenie życia, ale wszystko to, co powoduje uczucie naszego dyskomfortu.
Napięcie i stres sygnalizowane przez skrzyżowane ręce
Kolejnym wyjaśnieniem krzyżowania rąk na piersi jest wysoki poziom stresu i napięcia w ciele. Objawy stresu zazwyczaj omawia się na poziomie fizycznym i psychologicznym, ale rzadziej już w kontekście mowy ciała.
Określenie poziomu stresu możliwe jest poprzez analizowanie zachowania rozmówcy – zestresowane osoby zachowują się w sposób pospieszny i niespokojny i nie jest niczym niezwykłym, że podczas epizodów stresowych krzyżują ręce. Tak samo mogą zachowywać się również podczas odczuwania napięcia i zdenerwowania.
Skrzyżowane ramiona znaczą niepewność
Niepewność najprawdopodobniej stanowi najbardziej znaną interpretację skrzyżowanych ramion. Faktycznie, w większości przypadków skrzyżowane ramiona przed tułowiem oznaczają niepewność związaną z rozmową lub stres związany ze znajdowaniem się w danej lokalizacji.
Tak więc kiedy nasz rozmówca czuje się nieswojo lub jest zestresowany rozmową i wyczuwa niepokój, wówczas automatycznie może skrzyżować ręce w ramach podświadomej próby ochrony.
Skrzyżowane ramiona mogą oznaczać niskie poczucie własnej wartości
Ludzie mogą również krzyżować ręce, gdy brak im pewności siebie. Zasadniczo oznacza to, że tak naprawdę podświadomie dodają sobie otuchy obejmując siebie samych.
Skrzyżowane ręce oznaką determinacji, ale jednocześnie arogancji
Ludzie zaangażowani w debatę na dany temat często mają na piersi skrzyżowane ręce, co w tym przypadku oznacza wytrwałość oraz triumf, a czasem po prostu wysokie ego. Skrzyżowanym rękom w tym przypadku towarzyszyć może delikatny uśmieszek i błysk w oku.
Zatem jeśli chcesz pokazać pewność siebie i swoją wewnętrzną siłę, lepiej nie krzyżuj rąk na piersi, bo wtedy możesz wyglądać na osobę bardziej zarozumiałą i pewną siebie niż jesteś w rzeczywistości.
Osoba ze skrzyżowanymi ramionami może chcieć narzucić swój pogląd lub opinię
Krzyżowanie rąk może być również oznaką przywództwa. Zróbmy prosty test – zamknijcie na chwilę oczy i pomyślcie o przywódcy. Wyobraźcie sobie, że jest on ubrany formalnie, ma na twarzy uśmiech, starannie ułożone włosy i daje poczucie bezpieczeństwa, wiedzy i pewności siebie. Jak owy przywódca w Waszej wyobraźni miał ułożone ręce? Otóż najprawdopodobniej wyobrażaliście sobie go ze skrzyżowanymi rękami!
W połączeniu z innymi formami mowy ciała, skrzyżowanie rąk nie zawsze oznacza negatywne emocje, a wręcz przeciwnie! Będąc świadomi naszej mowy ciała, możemy sprawić, że będziemy wyglądać jak prawdziwi przywódcy!
Praktyczne powody krzyżowanych ramion
Jeśli rozmowa wygląda na przyjemną i idzie gładko, ale mimo wszystko Twój rozmówca ma skrzyżowane ręce, może to oznaczać, że po prostu jest w pomieszczeniu zbyt zimno i stara się on rozgrzać, przytulając się.
Możliwe też, że siedzi na krześle, które nie ma podłokietników i w taki sposób podpiera swoje ramiona. Podczas gdy mowa ciała może zastępować to, co ktoś chce przekazać, potrzeby cielesne, jak np. wygoda i utrzymanie ciepła, mogą przeważać nad potrzebą niewerbalnego wyrażania siebie.
Strach okazywany przez skrzyżowanie ramion
Skrzyżowane ręce mogą być również objawem strachu spowodowanego tematem rozmowy, miejsca, w którym się odbywa oraz brakiem pewności siebie w danym temacie. Zazwyczaj strachowi towarzyszy odizolowanie, wycofanie i wyraźnie przestraszona postawa.
Jednak nie ma w tym nic dziwnego, gdyż strach stanowi naturalną emocję, która zapewnia nam bezpieczeństwo – poprzez odczuwanie stresu informujesz mózg o rzeczach, które są szkodliwe. Może to częściowo wyjaśniać dlaczego niektórzy podczas odczuwania strachu krzyżują ręce – w tułowiu przecież znajdują się narządy, które są najważniejsze do życia i trzeba je chronić przed potencjalnym zagrożeniem.
Reagowanie na ból lub chęć odosobnienia okazywana przez skrzyżowane ramiona
Złożone ręce u danej osoby mogą również oznaczać pragnienie izolacji. Ludzie powściągliwi, prowadzący samotne życie, posiadają wąski krąg przyjaciół i w większej grupie osób nie czują się komfortowo, a gest ten przyjmują jako część osobowości.
Równoległym wyjaśnieniem do tego wyżej przedstawionego jest to, że krzyżowanie rąk na piersi może być reakcją na doznany ból. W 2011 roku opublikowano w Paint badanie, które wykazało, że postawa krzyżowania rąk może wywoływać znieczulający efekt. Dlatego też chore osoby, które boleśnie cierpią, mogą nieświadomie manifestować tę postawę.
Jeśli ktoś krzyżuje ramiona pamiętaj o korzystaniu z kontekstu sytuacji
Jak można zauważyć, nie ma jednego, klarownego wyjaśnienia dlaczego ludzie krzyżują ręce na klatce piersiowej. Prawdę mówiąc, to kontekst sytuacji determinuje wszystko.
Tak naprawdę, aby rozpoznać co w danej sytuacji oznaczają skrzyżowane ręce, należy przeczytać inne niewerbalne sygnały, gdyż same skrzyżowane ręce mogą być mylące. Czy oznaczają, że osoba jest zaniepokojona, niezainteresowana rozmową czy może skupia się na interakcji? A może jest pewna siebie w danym temacie rozmowy? W takiej sytuacji należy obserwować kontakt wzrokowy jaki utrzymuje nasz rozmówca, rozszyfrować jego ton, ogólną postawę ciała i inne niewerbalne sygnały, aby lepiej zrozumieć, co rozmówca ma na myśli.
Podsumowanie artykułu o krzyżowaniu ramion
Jeśli nasz rozmówca ma skrzyżowane ręce, ale utrzymuje z nami kontakt wzrokowy pochylając się przy tym do przodu i jednocześnie mówi miłym, ciepłym tonem i kiwa głową, prawdopodobnie w tym przypadku skrzyżowane ręce są oznaką zaangażowania w rozmowę z nami.
Jeśli natomiast nasz rozmówca stuka stopą o podłogę, rozgląda się dookoła i odchyla się od nas, może być zirytowany i zniecierpliwiony i chciałby jak najszybciej skończyć z nami rozmowę.
Wszystkich, którzy chcieliby poszerzyć swoją wiedzę w temacie skrzyżowanych ramion zachęcamy do sprawdzenia anglojęzycznego artykułu na wikihow.com o skrzyżowanych ramionach.