Jan Jerzy Kulczyk urodził się w Bydgoszczy 24 czerwca 1950, a zmarł 29 lipca 2015 roku, w Wiedniu.
Był słynnym polskim przedsiębiorcą, właścicielem dwóch ogromnych firm Kulczyk Holding i Kulczyk Investments. Wielokrotnie notowany na pierwszych miejscach list najbogatszych i najbardziej wpływowych Polaków.
Co warto wiedzieć o Kulczyku?
Polski miliarder, filantrop i mecenas sztuki – życiorys Jana Kulczyka
Był synem przedsiębiorcy Henryka Kulczyka, który był dość szeroko znany w Polsce PRL-owskiej. Jan uczęszczał do gimnazjum w Bydgoszczy, aby następnie stać się absolwentem prawa na Uniwersytecie im. Adama Mickiewicza w Poznaniu.
Dodatkowo Kulczyk ukończył też kierunek: handel zagraniczny na Akademii Ekonomicznej. Później stał się doktorem w obszarach prawa międzynarodowego oraz nauk politycznych.
Pierwsze biznesy
Swój pierwszy biznes założył dzięki kapitałowi jaki pożyczył od swojego ojca, firma nazywała się Interkulpol. Było to jedno z pierwszych przedsiębiorstw prywatnych w powojennej Polsce, które miało tak szeroki zakres działania. Interkulpol zajmował się handlem różnymi towarami, w tym: samochodami, sprzętem AGD, elektroniką, materiałami budowlanymi, a nawet żywnością.
Sukces w latach 90.
Na początku lat 90. ubiegłego wieku Kulczyk zarobił swoje pierwsze miliony złotych. Jako przedstawiciel Volkswagena dostarczał polskiej policji ogromne liczby samochodów (niektórzy mówią, że chodzi nawet o 3 tysiące aut). Kulczyk nie mógł przegapić takiej okazji i wycisnął z tych transakcji każdy grosz.
Kolejnym krokiem Kulczyka było przejęcie akcji i pakietów kontrolnych przedsiębiorstw z kilku różnych branż. Wśród tych przewagę miały firmy, które zajmowały się wydobyciem, generowaniem i dostawą energii.
Ten ruch, u progu nowego milenium, zapewnił mu tytuł najbogatszego polskiego biznesmena. Mówiono wtedy, że od Kulczyka zależy kondycja polskiej gospodarki.
Filantropia i mecenat sztuki
Jan Kulczyk był nie tylko cenionym przedsiębiorcą, ale również filantropem i mecenasem sztuki. Był założycielem Fundacji Kulczyka, która wspierała liczne projekty kulturalne i społeczne w Polsce i na świecie. Był również kolekcjonerem sztuki, w kolekcji Kulczyka znajdowały się dzieła takich artystów jak: Pablo Picasso, Vincent van Gogh, Rembrandt czy Claude Monet.
Śmierć Kulczyka
Jan Kulczyk zmarł na skutek komplikacji pooperacyjnych 29 lipca 2015 roku w Wiedniu. Miał 65 lat.
Ciekawostki o Janie Kulczyku
- Oficjalnie majątek Jana Kulczyka szacowano na ok. 16 miliardów złotych;
- Jan Kulczyk miał swój poranny rytuał – wstawał codziennie o 6 rano, brał prysznic i wypijał szklankę mleka;
- Jego ulubionym daniem był filet z diabła morskiego;
- Często powtarzał, że stroni od zgiełku, że jest humanistą i estetą, o skłonnościach do myślenia abstrakcyjnego.
Wpływ Kulczyka na polską gospodarkę
Jan Kulczyk był jednym z najwybitniejszych polskich przedsiębiorców w historii. Jego działalność miała znaczący wpływ na rozwój polskiej gospodarki. Kulczyk był jednym z pierwszych biznesmenów, którzy wykorzystywali możliwości transformacji ustrojowej w Polsce. Dzięki jego inwestycjom w różne branże, Polska stała się bardziej konkurencyjna na arenie międzynarodowej.
Dziedzictwo Jana Kulczyka
Jan Kulczyk pozostawił po sobie bogate dziedzictwo. Jego działalność biznesowa, filantropijna i mecenat sztuki miały pozytywny wpływ na Polskę i świat. Kulczyk był inspiracją dla wielu ludzi, którzy chcą osiągnąć sukces w biznesie i angażować się w działalność społeczną.