Bardzo trudno jest wskazać dokładną definicję pewności siebie. Termin ten występuje zarówno w filozofii, psychologii, jak i socjologii, a przez każdą z tych nauk opisywany nieco inaczej.
Zdarza się też, że osoby pewne siebie są postrzegane jako np. aroganckie. Nie łatwo jest bowiem znaleźć balans między pewnością siebie, a zarozumialstwem. Należy jednak przyjąć, że zdrowa pewność siebie to bardzo pożądana cecha.
Lista 15 postaw, którymi charakteryzują się osoby pewne siebie
Kliknij w dane zachowanie charakteryzujące osoby pewne siebie, aby przeczytać o nim więcej.
- Nie krzyżują ramion;
- Słuchają więcej niż mówią;
- Nie sprawdzają impulsywnie social-mediów;
- Cieszą się sukcesami innych;
- Nie wstydzą się prosić o pomoc;
- Utrzymują kontakt wzrokowy;
- Nie plotkują;
- Biorą odpowiedzialność za swoje czyny;
- Precyzyjne określają swoje cele;
- Nie szukają aprobaty u innych;
- Pokornie przyjmują komplementy;
- Nie przestają się uczyć;
- Ufają swojemu instynktowi;
- Nie porównują się z innymi;
- Najczęściej są w dobrym nastroju;
Opisy postaw charakterystycznych dla osób z wysokim poczuciem własnej wartości rozpoczniemy od cytatu amerykańskiego filozofa i psychologa żyjącego na przełomie XIX i XX wieku.
„Jest tylko jedna przyczyna ludzkich porażek. To brak wiary w prawdziwego siebie”
William James
1. Pewni siebie nie krzyżują ramion
Zacznijmy od mowy ciała osób, które mają wysokie poczucie własnej wartości. Skrzyżowane ramiona często oznaczają stres lub brak pewności osoby wykonującej ten gest.
Tacy ludzie nie mają nic do ukrycia i nie czują się defensywnie, z tego względu nie krzyżują ramion, a ich postawa jest zawsze otwarta.
Na naszym blogu znajdziesz artykuł dotyczący interpretacji gestu skrzyżowanych ramion.
2. Osoby z wysokim poczuciem własnej wartości słuchają więcej niż mówią
Osoby, które są prawdziwie pewne siebie wiedzą, co czują i myślą. Dzięki temu nie mają ciągłej ochoty werbalizacji swoich poglądów, a jednocześnie chcą wiedzieć, co myślą osoby w ich towarzystwie.
4. Osoby pewne siebie cieszą się sukcesami innych
Osoby, które mają niskie poczucie własnej wartości nie chcą, aby inni odnosili sukcesy. Wręcz, często życzą innym porażki, aby dowartościować samych siebie.
Po drugiej stronie barykady są osoby pewne siebie. Ci zawsze powiedzą szczere „powodzenia” i będą cieszyć się z sukcesów jakie osiągają inne osoby.
5. Pewni siebie nie boją się prosić o pomoc
Ludzie pewni siebie nie mają problemu, aby przyznać się do błędu, niewiedzy lub słabości. Nie wstydzą się pytać o radę lub pomoc.
Należy też zaznaczyć, że jeśli pewni siebie pytają o pomoc, to w ten sposób wykazują zaufanie i szacunek do pytanej osoby.
6. Pewni siebie utrzymują kontakt wzrokowy
Kontakt wzrokowy jest jednym z najpotężniejszych narzędzi interakcji międzyludzkiej. Ludzie pewni siebie nie mają problemu z utrzymywaniem kontaktu wzrokowego z rozmówcą.
7. Plotkowanie jest dla pewnych siebie obrzydliwe
Pewni siebie zdają sobie sprawę, że prywatność innej osoby to nie ich sprawa, a co za tym idzie nie plotkują.
Osoby z wysokim poczuciem własnej wartości mają też świadomość, że ludzie angażujący się w plotki stają się bardziej osądzający i toksyczni.
8. Osoby pewne siebie biorą odpowiedzialność za swoje czyny
Ludzie z wysokim poczuciem własnej wartości nie są biernymi obserwatorami, nie pozwalają aby życie „przelatywało im przez palce”.
Warto zaznaczyć, że pewni siebie zawsze biorą odpowiedzialność za swoje działania i decyzje.
9. Pewni siebie precyzyjnie określają swoje cele
Ludzie pewni siebie wiedzą, że określanie celów pozwala na osiąganie wielu korzyści.
Osoby z wysokim poczuciem własnej wartości obierają konkretne cele i wytrwale do nich dążą, a samo osiąganie ich pozwala im na wzmacnianie poczucia własnej wartości.
W naszym serwisie przeczytasz wpis o tym jak precyzyjnie określić cel i skutecznie go realizować.
10. Nie szukają aprobaty u innych
Ludzie pewni siebie zwracają na siebie uwagę swoją pracą, ale ich poczucie własnej wartości sprawia, że nie oczekują ciągłych pochwał od innych.
11. Pewni siebie pokornie przyjmują komplementy
Chociaż osoby z wysokim poczuciem własnej wartości nie oczekują aprobaty i poparcia każdego swojego czynu, to potrafią pokornie przyjmować komplementy.
Gdy pewni siebie otrzymują nagrodę lub komplement za swoje zachowanie, zasługi czy też wygląd, to oczywiście cieszą się z tego, ale akceptują sytuację z odpowiednim podejściem. Osoby pewne siebie nie chełpią się i nie przechwalają.
12. Osoby pewne siebie ciągle się uczą
Ludzie z wysokim poczuciem własnej wartości mają świadomość, że wiedza to potęga. Dodatkowo, mają świadomość że samodoskonalenie pozwala podnosić pewność siebie.
13. Osoby pewne siebie ufają swojemu instynktowi
Wysokie poczucie własnej wartości pozwala takim osobom ufać swojemu instynktowi, a co za tym idzie szybciej podejmować własne decyzje.
14. Pewni siebie nie porównują się z innymi
Osoby pewne siebie nie tracą czasu i energii na porównywanie się do innych. Z reguły, kiedy obserwują, że ktoś wykonuje daną czynność lepiej, to starają się dociec czemu tak jest, a także optymalizować własne działania.
W naszym portalu przeczytasz artykuł o tym jak nie porównywać się z innymi.
15. Pewni siebie zazwyczaj są w dobrym nastroju
Pewnych siebie ludzi niełatwo jest wyprowadzić z równowagi emocjonalnej. Takie osoby nie obrażają się, ani nie czują się lekceważeni.
Dzięki temu, pewni siebie najczęściej mają pozytywny nastrój.
Podsumowanie artykułu o postawach osób pewnych siebie
Na koniec warto zaznaczyć, że poczucie własnej wartości nie oznacza automatycznego odnoszenia sukcesów. Dzięki pewności siebie nie trudno stawić czoła wyzwaniom.
Pewność siebie pozwala również na wskrzeszenie odwagi, w stresujących miejscach, pozwala na zdecydowane zachowania w sytuacjach gdy trzeba szybko podjąć decyzję. W związku z tym łatwiej jest mieć prawdziwie szczęśliwe życie.